Jak hlučné je větrací zařízení oproti běžným spotřebičům?

Stále více majitelů rodinných domů klade důraz na dobře izolovanou budovu s efektivní větrací technikou. Proč dává tolik lidí ve svém domě přednost efektivnímu větracímu systému před větráním okny?

Velkou výhodou větracích zařízení je, že jejich majitelé dokážou těžit z nízkých nákladů na vytápění a zajistit si vysoký komfort bydlení.

Při řešení izolace je třeba si uvědomit, že čím je silnější, tím náročnější je přirozená výměna vzduchu. Ale právě ta je důležitá, aby se zabránilo tvorbě plísní a ochránila se samotná stavba. Kromě toho, pokud chybí větrání, stoupá hladina CO2 – člověk se v domě cítí malátně a je mu nevolno. „Jsem zaměstnaná, vůbec nemám čas na to, abych čtyřikrát během dne pět minut větrala," vypráví majitelka budovy Christin Malotke.

„Kdo má dobře zabezpečenou izolaci, měl by i dobře větrat," tvrdí Christin Malotke. V jejím domě se o příjemný vzduch stará integrální větrací systém LWZ. Jak se žije v domě s touto moderní technologií?

Christin žije se svou rodinou v novostavbě v Berlíně. Rodina se však nechce vzdát čerstvého vzduchu. Díky sofistikovanému řešení ani nemusí. LWZ 504 poskytuje intenzivní výměnu vzduchu bez námahy a přitom efektivně, protože 90 % tepla se z větracího systému vrátí.

To znamená, že čerstvý vzduch zvenku se ohřeje, až potom proudí do domu. Větrací systém přitom získává energii ze spotřebovaného vzduchu, který proudí z domu. Je to jiné než při větrání okny. Okna se otevřou, teplo proudí ven a studený vzduch opět dovnitř.

 

Kdo otevře okno, vpustí do domu i hluk z ulice, to ví každý. Jakou hlučnost má vlastně větrací zařízení?

„Naše ventily jsou v obytných místnostech nastaveny tak, že je vůbec není slyšet. A neslyšíme ani zvuk proudícího vzduchu," říká Christin Malotke a naslouchá se. Zvuk proudícího vzduchu v její kuchyni není skutečně slyšet. V pozadí jen tiše bzučí chladnička. Je zařízení snad vypnuté?

Blízko přívodního ventilu je cítit na ruce jemný proud vzduchu, srovnatelný s prouděním vzduchu při vydechování. Větrání běží. Tiché jako šepot. Jak hlučný je ale integrální větrací systém LWZ? „Těžko se to popisuje," říká Christin Malotke a pustí se do srovnávacího testu. Hlučnost větracího systému porovnala s vysavačem, varnou konvicí, pračkou či chladničkou.

Větrací systém je umístěn v technické místnosti Malotkových a zabírá přibližně jeden metr čtvereční – je to kompaktní zařízení. Přístroj se kromě čerstvého vzduchu dodatečně stará i o příjemné teplo a teplou vodu pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda a zásobníku. Před zavřenými dveřmi je sotva slyšet nějaké zařízení, proto Christin Malotke dveře otevře. Větrací systém právě běží. Zařízení bzučí.

 

Větrací zařízení LWZ v testu hlučnosti oproti běžným spotřebičům

Pojďme se podívat na test hlučnosti oproti spotřebičům používaným během běžného dne. Co je hlučnější? Vysavač nebo LWZ? Pojďme zpět do kuchyně. Vysavač naběhne za zvuků hlasitého vrčení. „Okej, jasné skóre 1: 0 pro LWZ. Vysavač je výrazně hlučnější," shrne Christin Malotke s úsměvem. „Půl bodu dostane ještě za to, že díky větracímu zařízení je v domě méně prachu." Větrací filtry zachycují prach a v závislosti na hustotě filtru i pyly, které by se jinak dostaly do domu.

V pozadí je slyšet pískat varnou konvici. Rozhovor přeruší hlasité klokotání vody. Další bod pro integrální větrací systém. „Ani pračka nemůže skórovat proti LWZ. Když ždímá, je výrazně hlučnější." A chladnička? Christin Malotke naslouchá, zamyslí se a znovu poslouchá.

„Když jsou dveře do technické místnosti zavřené, náš větrací systém vůbec neslyšíme. Chladnička jehlučnější. Pokud se postavím přímo před integrální větrací systém a ten běží na vysoké otáčky, pak je chladnička ve srovnání s ním o něco tišší. Je to vyrovnané, protože dveře do technické místnosti jsou stále zavřené a a my nic neslyšíme," bilancuje paní domácí.

Na konci je bodový stav jasný, větrací systém v testu hlučnosti obstál. „Jediné, co v domě cítíme, je to, že v něm není dusno. Dobrý vzduch je tichý. Ostatně to dnes ukázal i test hlučnosti porovnávající větrací systém se  spotřebiči používanými během běžného dne."

Zajímáte se o čerstvý vzduch ve svém domě? Ještě více informací o našich řešeních z oblasti větrání najdete na:  https://www.stiebel-eltron.cz/cs/produkty-a-reseni/obnovitelne_zdrojeenergie/vetrani.html

Autor článku: Ing. Martin Bžoch

Specialista na větrací systémy, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 702 274 776