Tatramat je STIEBEL ELTRON. Název se mění, tatranská kvalita zůstává

Prázdniny u babičky na vesnici se díky němu změnily. Na koupání už nebylo nutné ohřívat vodu v hrncích na kamnech. Děda jen zapnul bojler Tatramat a z kohoutku tekla teplá voda. Od těch dob se Tatramat hodně změnil a od roku 2022 v rámci inovace přijal jméno STIEBEL ELTRON.

Výrobní závod v Popradu. Dříve Tatramat, nyní STIEBEL ELTRON.

Od hřebíků přes nádobí až po bílé zboží

Počátky společnosti Tatramat sahají do první poloviny 19. století. Carl August Scholtz založil v obci Matejovce (dnes součást Popradu) malý rodinný podnik na výrobu hřebíků a kartáčů pro dobytek.

Podnik se soustředil na strojírenské výrobky a později se začal zaměřovat na výrobu pocínovaného a pozinkovaného zboží pro domácnost. Tuto technologii postupně začal využívat k výrobě lakovaných a pozinkovaných sudů nebo smaltovaného a hliníkového nádobí. 

V 60. letech 20. století vyrobil podnik první elektrické spotřebiče, které se od roku 1974 prodávaly pod názvem Tatramat. Za socialismu byla tato značka považována za špičku na trhu s bílým zbožím. Možná si vzpomenete, že legendární pračku „Tatramat“ měl doma každý.

Tatramat, jak ho známe dnes

Pád železné opony a privatizace přinesly podnikům mnoho změn. Tatramat naštěstí přežil, ale musel se spojit se světoznámým jménem. Z populárních praček „Tatramat“ se stala společnost Whirlpool. Američané, kteří firmu koupili, postupně převzali výrobní divizi v Popradu, nyní však výhradně pod svou značkou.

Úsek ohřívačů vody fungoval bez zahraničního investora až do roku 2004, kdy se stal součástí skupiny STIEBEL ELTRON. V roce 2022 došlo k postupnému přejmenování všech výrobků. Ohřívač vody Tatramat tak už najdete v obchodech pouze pod názvem STIEBEL ELTRON.

Nejprodávanější bojler PSH 120 Trend

Jak dnes najdete produktové řady Tatramat?

Tradice výroby elektrických ohřívačů vody přetrvává na Slovensku dodnes. Velmi úspěšnou produktovou řadu Tatramat EOV dnes najdete pod názvem STIEBEL ELTRON PSH.

V porovnání se staršími modely Tatramat, které si pamatujeme z našich dovolených na venkově, má řada PSH několik moderních inovací.

Nejoblíbenější zástupce této řady, model PSH 120 Trend, má velmi kvalitní izolaci. Oproti svým starším předchůdcům udržuje vodu v nádrži déle teplou. Není tak nutné vodu několikrát zbytečně ohřívat.

Pokud máte letní chatu, kde se v zimě nezdržujete, a bojíte se poškození bojleru vlivem mrazu, je pro vás model PSH 120 Trend ideálním kandidátem. Je totiž vybaven ochranou proti zamrznutí. I pokud žijete v oblasti, kde je tvrdá voda, našel pro vás STIEBEL ELTRON řešení. Vnitřní nádrž kotle je speciálně smaltovaná a v kombinaci s vyměnitelnou ochrannou anodou zabezpečuje dlouhou životnost spotřebiče. 

Ať už si pamatujete Tatramat z prázdnin u babičky nebo jste STIEBEL ELTRON a jeho nová inteligentní řešení teprve objevili, obě značky pojí společná vize. Poskytnout rodinám komfortní domov za všech okolností.