Vybíráte rekuperaci pro svůj nový rodinný dům?

Chcete ve svém domě dýchat pouze čistý vzduch bez alergenů a zároveň ušetřit na energii za vytápění? Pak neváhejte a pořiďte si do domu rekuperaci vzduchu. Tu můžete nainstalovat jak při stavbě nového domu, tak při rekonstrukci. Odborníci ze STIEBEL ELTRON radí, jak na to.

Větrací systém s rekuperací tepla je ve zkratce zařízení, díky kterému probíhá výměna a cirkulace vzduchu ve vnitřních prostorách domu, aniž by bylo nutné otevírat okna. Rekuperace čerpá vzduch z venku, vyčistí jej od alergenů, podle teploty ohřeje či zchladí a nakonec přivede do vnitřních prostor domu. Ven nejen odvádí znehodnocený vzduch, ale také vnitřní prostory zbavuje přebytečného CO₂.

Výzkumníci zjistili, že filtrovaný vzduch má mnohé zdravotní benefity, a to nejen pro alergiky. Zároveň díky tomu, že nedochází k úniku tepla z vnitřních prostor například otevřenými okny, můžete ušetřit až 50 % energie na vytápění. Proto se bez rekuperace neobejde žádná moderní ekologická stavba. 

Setkat se můžete se dvěma typy řízeného větrání. Pro novostavby se nejčastěji využívá centrálního systému, kdy jedna rekuperační jednotka slouží pro celý dům. U rekonstrukcí se spíše setkáte s decentrálním systémem s více jednotkami, které slouží pouze pro daný prostor.

Jak vybrat rekuperaci pro váš dům?

Pokud jste se pro rekuperaci rozhodli před koupí tohoto systému, je třeba promyslet několik skutečností. První, na co byste měli dát pozor, je, aby průtok rekuperovaného vzduchu odpovídal skutečnému objemu, který je třeba v domě vyměnit. Ideální poměr metrů čtverečních domu na metry krychlové rekuperace je přibližně 1 : 1-1,3, ale velmi záleží na výšce a vlastnostech místnosti. V tomto ohledu doporučujeme poradit se s našimi odborníky.

Dalším faktorem, který bude ovlivňovat kvalitu vašeho soužití s rekuperací, je hlučnost systému. Dopodrobna jsme tuto problematiku probrali v tomto článku, ale shrňme si alespoň ty nejdůležitější body. Při ideální instalaci do technické místnosti či jiných skladových místností jako je šatna či spižírna by rekuperace neměla být v ostatních částech domu vůbec slyšitelná. Systémy od značky STIEBEL ELTRON mají při správné instalaci hlučnost nejvýše moderních myček na nádobí a řadí se v této metrice k prémiovým výrobkům.

Rekuperační jednotka se hodí i do elegantní domácnosti.

Instalace rekuperace

Dalším faktorem při výběru budou možnosti instalace. Stavíte-li novostavbu, požádejte architekta, aby už v případě návrhu rekuperační systém zapracoval. Složitější to budete mít v případě rekonstrukce.

Rekuperační jednotky jsou s venkovním prostředím spojeny pomocí izolovaného potrubí o průměru 125 – 200 mm. Toto potrubí lze vyrobit z pevného plechového flexibilního izolovaného potrubí, nebo z EPP potrubí – stěna trubky je z tepelně-izolačního materiálu.

V případě rekonstrukce tedy musíte pečlivě zvážit, kudy potrubí povede i kde se bude nacházet rekuperační jednotka.

Rekuperační systém je investice do budoucna

V neposlední a neméně důležité řadě při výběru zohledněte cenu rekuperačního systému. Jedná se o investici do budoucna – berte proto v potaz, že šetřit se zde nevyplatí. V případě špatné instalace či nekvalitního výrobku totiž oprava bude stát velké úsilí a čas.

Přístroje značky STIEBEL ELTRON mají nejen dlouholetou tradici vypovídající o prémiové kvalitě, ale také odpovídají těm nejpřísnějším evropským normám. Naše rekuperační jednotky se cenově pohybují od 80 000 Kč. Na pořízení můžete využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Na centrální systém řízeného větrání tak můžete dostat až 100 000 Kč.

Máte další otázky ohledně řízeného větrání? Nebo byste rádi dostali radu odborníka? Tým STIEBEL ELTRON je tu pro vás.