7 zajímavostí o používání tepelného čerpadla pro ohřev teplé vody

Možností, jak ohřívat v domácnosti teplou vodu, je mnoho. V případě, že hledáte úsporné, šikovné a nenáročné řešení, zamyslete se nad tepelným čerpadlem. Povíme vám o jeho výhodách a funkcích něco víc.

1. Jak tepelné čerpadlo funguje

Tepelné čerpadlo funguje na stejném principu jako chladnička, jen obráceně. Zatímco chladnička odebírá teplo z jejího interiéru a vypouští jej ven, odebírají tepelná čerpadla energii z okolního prostředí, kterou následně převádějí na teplo k vytápění a ohřevu užitkové vody.

Oproti klasickým ohřívačům nebo solárním ohřívačům má tepelné čerpadlo o hodně nižší provozní náklady. Díky tepelnému čerpadlu je výkon, kterým je voda ohřívaná až 3-krát vyšší než spotřeba elektrické energie.

2. Dokáže vysušit prostor

Možná jste to netušili, ale tepelné čerpadlo si poradí i s vlhkostí. Dokáže totiž vysoušet okolní prostor. Vyhnete sa tam plísním a vlhkým stěnám. STIEBEL ELTRON nabízí model SHP-A Plus vyvinutý na Slovensku. Tento ohřívač dokáže vysrážet vlhkost do podoby kapek a ty následně odtečou do odpadu.

3. Dvě třetiny až tři čtvrtiny energie zadarmo

Účinnost přenosu tepla tepelným čerpadlem popisuje tzv. vytápěcí faktor. Uvádí, kolikrát více tepla dodáme do domu, než jsme odebrali (a zaplatili) elektrické energie z elektrické sítě.

Vytápěcí faktor tepelných čerpadel STIEBEL ELTRON pro přípravu teplé vody se pohybuje mezi 3,25 – 3,75. Spotřeba elektrické energie je tedy jen 33% až 23% z celkové energie dodané na ohřev vody.

Znamená to, že 67% až 77% energie získáváme zadarmo z okolního prostředí.

4. Jednoduchá instalace

Z instalace tepelného čerpadla nemusíte mít strach. Ohřívače STIEBEL ELTRON mají zpevněnou spodní hranu a úchyty na balení. Stačí je zapojit do sítě a vodovodního rozvodu. Nepotřebujete nic vrtat ani natahovat na střechu jako u solárního tepelného systému.

5. Víc hygieny a zdravého prostředí bez nutnosti dohřívání

Úkolem chladicího okruhu v případě tepelných čerpadel na ohřev vody je dosáhnout teploty teplé vody 65 °C a více bez pomoci přídavného ohřívacího tělesa. V zásobníku teplé vody takového tepelného čerpadla pak máme základ pro velké množství vody smíchané ve směsné baterii.

Teplota 65 °C a vyšší je důležitá pro likvidaci bakterií, např. legionell. U běžných tepelných čerpadel se na zvýšení teploty a tzv. vyvářku legionell používá dohřev elektrickým vytápěcím tělesem. U tepelných čerpadel na ohřev vody to zvládne chladicí okruh sám.

Tím pádem stále pracujeme jen s přibližně třetinou elektřiny a dvěma třetinami energie z obnovitelných zdrojů (OZE), která je zadarmo a nezatěžuje životní prostředí.

Nejnovější tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON SHP-A 220/300 (X) Plus pracují s vnitřním vzduchem v budově, tedy se vzduchem o teplotě 6 – 42 °C. Umísťují se přednostně do prostor s přebytečným teplem – např. kotelny, výměníkové stanice, strojovny, pekárny, velké kuchyně.

Tyto prostory tepelná čerpadla současně ochlazují a využívají tak odpadové teplo vznikající při provozu. Šetří tedy i chod klimatizace.

Pro společný provoz s částečným využitím venkovního vzduchu s rozsahem teplot smíchaného vzduchu od -8 °C do +35 °C, slouží  tepelné čerpadlo SHP-F 220/300 (X) Premium. V obou řadách má provedení s označením X vnitřní výměník pro připojení např. ke kotli na biomasu nebo k solárním panelům.

6. Celoroční využití

Teplota vzduchu sa mění a teplotní výkyvy mezi ročními obdobími jsou opravdu velké. Tepelné čerpadlo pro přípravu vody SHP-A Plus je určeno do interiéru, ať už do sklepa, nebo do technické místnosti. Tím je zaručeno jeho celoroční využití bez ohledu na počasí.

Tepelná čerpadla vzduch-voda zvládnou nejen ohřev vody, ale můžete je využít k příjemnému chlazení vaší domácnosti a řízenému větrání s rekuperací tepla.

7. Funkce navíc

Tepelné čerpadla vzduch/voda nenarušují ekologickou ani teplotní rovnováhu okolí. Dokážou ohřát úžitkovou vodu na potřebnou teplotu a mají jednoduchou údržbu a instalaci. Díky jejich nízké spotřebě s nimi i ušetříte. A tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON mají navíc i bezúdržbovou elektrickou anodu a speciální vysokokvalitný smalt, které ohřívač ochrání proti korozi.

Využívat můžete i elektronický displej, na kterém se dá spočítat spotřeba el. energie a aktuální množství použitelné  40 °C vody. Regulace vám umožní též nastavení dvou teplot vody. Jednu pro provoz po dobu nízkého tarifu alebo fotovoltaiky, druhou pro provoz při vysokém tarifu.