Prima Klima

Více prostoru pro dobrý vzduch v místnosti

Více prostoru pro dobrý vzduch v místnosti

„Tady je ale dusno“ – ne náhodou toto rčení označuje napjatou, mrzutou náladu. Původ je jasný: Špatný vzduch (v místnosti) negativně ovlivňuje naši pohodu. A může dokonce vést k trvalé zdravotní újmě.

Tento argument je relevantní, protože spousta lidí pobývá až 90 % dne v uzavřených prostorech. O to důležitější je, aby pokojové klima bylo dobré, a to bez ohledu na to, zda ve vlastních čtyřech stěnách nebo na pracovišti. Vzduch se totiž často drží nahoře… Nabízíme vám tipy a technická řešení, díky nimž si mnozí budou moci oddychnout.

Nejprve jsme se vydali do ulic a zeptali jsme se přímo vás: Jak vlastně větráte?

Pokojové klima: Individuální pocit pohody zvyšuje výkonnost


Vždycky se něco najde... Je tu moc horko? Otevřete okna! Táhne? Zavřete okna! Je tu moc vlhko nebo dusno? To není dobré. Když se člověk v místnosti necítí dobře, může se jeho výkon snížit až o 50 %. Prostorové klima ovlivňuje pohodu více než jakýkoliv jiný faktor. Samozřejmě jsme schopni se přizpůsobit určitým podmínkám, ale zcela jasně existuje místo, kde je každý člověk maximálně výkonný  – jednoduše proto, že vnější podmínky jsou dokonalé.

Rozhodující jsou tyto faktory:

  • Pokojová teplota
  • Vlhkost vzduchu
  • Teplota okolních ploch
  • Proudění vzduchu
  • Čistota vzduchu
 
V domácnosti se 3 osobami vznikne přibližně 10 litrů vody za den, která do vzduchu v místnosti vstupuje v podobě vodní páry.
STIEBEL ELTRON

Co ale ovlivňuje pokojové klima?


V první řadě je to určitě počasí: letní žár, suchý chlad, vysoká vlhkost za deště – vnější faktory jsou nasnadě.

Ale i my sami na to máme podstatný vliv: dýcháme, vaříme, uklízíme, sprchujeme se, sportujeme a přitom do vzduchu v místnosti neodevzdáváme nejen oxid uhličitý, ale také rušivé pachy, teplo a vodní páru. V domácnosti se 3 osobami vznikne ve vzduchu přibližně 10 litrů vody denně. A kromě vlhkosti působí jako zátěž také emise ze stavebních hmot nebo dokonce nábytku a podlahy. Nesčetné částice se většinou nepozorovaně pohybují ve vzduchu. Věděli jste to?

Vše má logický důsledek: Abychom znovu zlepšili kvalitu vzduchu, musí být pravidelně obměňován. Pokud tak nečiníme, klesá podíl kyslíku a současně se zvyšuje obsah CO2 a zatížení škodlivinami. Moc vysoká koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu je prokazatelně odpovědná za nevolnost a klesající výkonnost. A to koneckonců nechce nikdo …

Známkou dobrého vzduchu v místnosti je, že se cítíte dobře.

Dobrý vzduch v číslech


Optimální vlhkost vzduchu, příjemný pohyb vzduchu, doporučená čistota vzduchu a teplota. Vzduch v místnosti, ve které se máte cítit dobře, musí splňovat mnoho faktorů. Jaký by měl být dobrý vzduch? Zkontrolujme fakta.

Nový vzduch pro Vaše větrání

Pryč s průvanem: Zamezte energetickým ztrátám při větrání

Při větrání okny se ztratí více než 50 % tepla z vytápění.
STIEBEL ELTRON

Nový vítr ve způsobech větrání! Větrat správně znamená: Vypnout topná tělesa a následně větrat nárazově 4krát po dobu pěti minut. Ano, i když je venku zima. Při větrání okny se ale ztratí více než 50 % tepla z vytápění. Energii doslova vyhazujeme oknem ven.

Tuto situaci často řeší zaměstnanci ve firmách, kde není větráním a otevíráním oken pověřen žádný zaměstnanec, a tak jsou o výměnu vzduch ochuzeni všichni. Důsledkem je pak velká vlhkost v místnosti a nebezpečí vzniku plísní. Plísně nejsou pouze k zlosti, ale především jsou nebezpečné. Mohou být příčinou onemocnění dýchacích cest a alergií.

Těmto problémům se můžete relativně snadno vyhnout, a sice pomocí moderních větracích zařízení. Tato zařízení automaticky zajistí plně čerstvý, čistý vzduch a skýtají velký potenciál úspory energie. Obzvláště účinná jsou větrací zařízení s rekuperací tepla, protože využívají až 90 % tepla získaného jak z odpadního, tak z venkovního vzduchu a přivádějí jej zase zpět. Taková malá kulatá věcička a ještě šetří peníze!

Více o různých větracích systémech

Více než 50 % tepla z topení se ztratí běžným větráním okny.


Alergici si oddechnou

Větrací zařízení: ulehčení pro alergiky

Filtry větracích zařízení mohou doma snižovat koncentraci pylů až o 95 %.
STIEBEL ELTRON


Kýchání, dušnost, slzící oči, zduřelé sliznice – symptomy alergie jsou strašně vysilující a mohou být také opravdu  nepříjemné. Většina postižených osob nejspíše ani neví, že větrací zařízení mohou takové obtíže zmírnit. Kromě toho, že snižují nebezpečí tvorby plísní, lze pomocí speciálních filtrů také snížit koncentraci pylů doma až o 95 %. Pravidelná výměna vzduchu navíc snižuje rozmnožování roztočů, kteří jsou rovněž často spouštěči alergií.

Zda se u větracího zařízení zvolí decentrální nebo centrální zařízení, nehraje roli. Rozhodující je třída použitých filtrů. Tendenčně mají centrální zařízení silnější výkon a mohou se většinou provozovat např. s filtry F7. U decentrálních zařízení se nabízí ventilátor LWE 40.

 
 

Filtry větracích zařízení mohou doma snižovat koncentraci pylů až o 95 %.


Otázka techniky

Kdo umí, ten umí: inovativní řešení

Kdo má, ten má: inovativní produkty


Nároky na větrací techniku jsou mnohostranné stejně jako dnešní obytné a pracovní prostory. Je jedno, zda chcete využít potenciálu úspory při rekonstrukci staré budovy nebo hledáte trvale udržitelný koncept pro svou novostavbu: Společnost STIEBEL ELTRON nabízí pro všechny požadavky a potřeby vhodné větrací zařízení. Dostupné produkty sahají od decentrálních systémů až po centrální větrací zařízení.

Centrální větrací zařízení s rekuperací tepla navíc přebírají funkci topení, chlazení a ohřevu teplé vody! Především stavitelé, kteří nyní plánují stavební záměr, by si je měli intenzivně prohlédnout. Aktuální nařízení o úspoře energie stanovuje pro novostavby trvale nepropustnou obálku budovy a současně minimální výměnu vzduchu. Dobrou zprávou je, že se zařízením STIEBEL ELTRON lze požadavky splnit snáze – nemluvě o vysoké účinnosti nových systémů.

Větrací zařízení - tak se staví dnes


Moderně myslící stavitele poznáte podle svěží atmosféry v místnosti jak v novostavbě, tak ve staré zástavbě. Společnost STIEBEL ELTRON má pro každý stavební projekt řešení pomocí větracího systému. Nechejte se inspirovat referencemi v Lipsku a Barsinghausenu. Pro dobrou věc se nadchnete jednoduše. 

„Těžký vzduch? To už u nás není. Kdykoli bychom každému doporučili větrací systém.“
Torben und Maren Link, vlastníci

Inovativní větrací zařízení

STIEBEL ELTRON je řešením pro dobrý vzduch v domě

LWZ 504 | multitalent pro novostavby

Kompaktní větrací systém LWZ 504 s certifikací pro pasivní domy nabízí všem komfortní bydlení, které je hodno energeticky úsporného domu. Energii pro příjemné pokojové teploty a teplou vodu bere zařízení z venkovního vzduchu. Moderní větrací management pak zajišťuje, aby teplo zůstalo v domě.

  • Excelentně vhodný pro novostavby
  • Kompaktní zařízení s funkcemi: větrání, topení, ohřev teplé vody a chlazení
  • Energeticky úsporná invertorová technika
  • Centrální větrací systém s rekuperací tepla až 90%
  • Lze kombinovat se solárním zařízením
K produktu